راهنمای مطالعه

Ph خاک چیست و چقدر باید باشد

WhatsApp Image 2021 06 05 at 11.17.38 PM

Ph خاک چیست ؟

از نظر فنی ، pH اندازه گیری غلظت یون هیدروژن (هیدروژن بالقوه) در یک ماده است. برای نیازهای باغبان کافی است بدانید که خاک شما قلیایی است یا اسیدی زیرا برخی از مواد مغذی توسط گیاهان تنها در شرایطی قابل دسترسی هستند که PH خاک در یک حد قابل قبول قرار گیرد و هیچ مقدار کودی نمی تواند سلامتی آنها را بهبود بخشد تا PH تنظیم نشود ph عددی است بین ۰ تا ۱۴ که از این بازه 0تا 7اسیدی و از 7تا14قلیایی‌می باشد
PH خاک اندازه گیری قلیائیت یا اسیدیته خاک است. pH خاک در مقیاس 1-14 و 7 به عنوان علامت خنثی اندازه گیری می شود. محدوده ایده آل برای اکثر گیاهان بین 6 تا 7 است.

اکثر گیاهان PH تا حدی خنثی را ترجیح می دهند ، از 6.2 تا 7.0. با این وجود گیاهان زیادی وجود دارند که نیازهای آنها به pH خاص تر است ، مانند زغال اخته و آزالیا که خاک بسیار اسیدی را دوست دارند و یاس بنفش و کلماتیس که خاک قلیایی تری را ترجیح می دهند. حتی برخی مانند هورنتانیا وجود دارد که بسته به pH خاک ، رنگ گل را تغییر می دهد.

کدام PH برای گیاه مناسب تر است ؟

به طور کلی ، اگر گیاهان شما در حال رشد سالم هستند ، بدون هیچ نشانه ای از مشکلات ، PH خاک شما احتمالاً در یک محدوده قابل قبول است. اما اگر گیاهان شما دچار تنش ، تغییر رنگ یا رشد شدید نیستند ، یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید آزمایش pH است.

چگونه PH خاکمان را بفهمیم ؟


در مورد آزمایش pH خاک شما چند گزینه دارید. در مراکز باغ های محلی کیت های آزمایشی زیادی وجود دارد که خودتان انجام دهید. بیشتر آنها خوب کار می کنند تا حداقل به شما بگویند که خاک شما در کدام انتهای مقیاس قرار دارد و این ممکن است تمام اطلاعاتمورد نیاز شما برای انجام تنظیمات روی خاکتان باشد.

برای اندازه گیری دقیق تر ، می توانید یک نمونه خاک را به یک آزمایشگاه ارسال کنید یا آنها را به دفتر محلی کار خود بیاورید. آنها هزینه کمی را دریافت می کنند ، اما شما ایده دقیق تری از محل نگهداری گیاه تان و خاک خود خواهید داشت

چگونه تست PH را در خانه انجام دهیم

اگر به سادگی می خواهید بدانید که آیا خاک شما اسیدی است یا قلیایی ، در اینجا یک آزمایش سریع pH خاک است که می توانید در خانه انجام دهید.

راه اول: استفاده از کاغذ های شناساگر PH

استفاده از کاغذ لیتموس ، کاغذ تورنسل یا شناساگر ph یکی از راه های تشخیص اسیدی یا بازی بودن خاک است. شما میتوانید این کاغذ هارا از این سایت بصورت آنلاین خریداری کنید. نحوه ی استفاده از این کاغذ ها بسیار راحت است. این کاغذ ها در هر محیطی رنگ مخصوصی به خود میگیرند و با استفاده از راهنمای روی کاغذ میتوان به میزان اسیدی یا بازی بودن محیط پی برد.

اما اگر نمیخواهید که شناساگر استفاده کنید به شما پیشنهاد میکنم تا روش دوم را امتحان کنید.

راه دوم : استفاده از لوازم خانگی

در این روش به شما توضیح میدهم که چگونه در 5 مرحله و خیلی راحت، میزان pH خاک را با استفاده از لوازم دم دستی که در هر خانه ای پیدا میشوند، مشخص کنید. هرچند این روش دقت روش های دیگر را ندارد اما اما اطلاعات خوبی در رابطه ph خاک به شما میدهد.

شروع آزمایش

مرحله اول : مقداری از خاک مورد نظرتان بردارید. سعی کنید چند نمونه از نقاط مختلف زمین نمونه برداری کنید و این آزمایش را برای هر کدام از نمونه ها انجام دهید. این کار باعث میشود نتیجه نهایی شما دقیق تر و مطمئن تر بشود.

مرحله دوم : به خاک آب اضافه کنید تا جایی که خاک کاملا تبدیل به گل شود. نمونه را هم بزنید تا همه جای آن رقیق شود. وقتی که خاک به اندازه ی کافی روان شد میتوانید مرحله بعدی ا انجام بدهید.

مرحله سوم : به نمونه ، به اندازه ی نصف فنجان سرکه اضافه کنید. اگر دیدید که با اضافه کردن سرکه داخل نمونه حباب ایجاد شد و حالتی شبیه به جوشش به وجود آمد ، نمونه شما قلیایی است. هر چقدر که میزان این جوشش ها و واکنش ها بیشتر باشد ، میزان قلیایی بودن نمونه هم بیشتر است. اگر اتفاقی نیفتاد و چیزی مشاهده نکردید، قدم بعدی را انجام دهید.

مرحله چهارم : نمونه قبلی که به آن سرکه اضافه کرده بودید را کنار بگذارید و یک نمونه ی دیگر درست کنید . اینبار به اندازه نصف فنجان نوشابه به آن اضافه کنید. قبل از اضافه کردن نوشابه سعی کنید گاز نوشابه را با تکان دادن کاملا از بین ببرید تا در آزمایش تان اشتباه نکنید. اگر دیدید نمونه با نوشابه درحال واکنش دادن است ( حالتی شبیه جوشیدن ) بدانید خاک شما اسیدی است. هرچقدر این جوشش بیشتر باشد ، میزان اسیدی بودن خاک هم بیشتر است.

مرحله پنجم : اگر شاهد هیچ اتفاقی نبودید و در هیچکدام از مراحل بالا واکنشی رخ نداد ،خاک شما خنثی است

Ph خاک

چگونه PH خاک خود را اصلاح کنیم


برای تغییر PH خاک ، اغلب ماهها زمان لازم است و این یک روند مداوم است. در صورت تنها ماندن ، خاک در نهایت به PH طبیعی خود باز خواهد گشت. با این حال ، لازم نیست همه خاک خود را تنظیم کنید ، مگر اینکه بسیار اسیدی یا قلیایی باشد. شما می توانید فقط مناطقی را که در آن گیاهانی پرورش می دهید که به pH متفاوت نیاز دارند تنظیم کنید.

اصولاً PH خاک اسیدی با افزودن آهک افزایش می یابد. pH خاک قلیایی با افزودن نوعی گوگرد کاهش می یابد. مقدار افزودن به PH خاک فعلی ، بافت خاک (خاک رس ، شن ، هوموس) و آنچه در حال پرورش است بستگی دارد. بسته آزمایش خاک یا گزارشی که از آزمایشگاه دریافت می کنید باید به شما بگوید که چه کاری انجام دهید.

. این کار بهتر است در فصل پاییز انجام شود ، به طوریدر پاییز این مواد وقت دارند که به آرامی وارد خاک شود ، بدون اینکه به ریشه گیاه آسیب برساند. همچنین بهتر است هر 3 سال یک بار خاک خود را دوباره آزمایش کنید تا ببینید آیا لازم است تغییراتی انجام شود.

البته حرف آخر را گیاهان شما خواهند زد. اگر آنها به خوبی پیش می روند ، بحث در مورد تغییرات دشوار است .

برای ارتباط با ما از طریق واتساب اینجا را لمس کنید.

برای بازدید از محصولات ما اینجا را لمس کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *