بید مجنون

دو عدد درخت بید مجنون

آشنایی با بید مجنون

اکثر کسانی که تجربه بدی با این درخت داشتند به شما می‌گویند که چیز دیگری بکارید آنها درختان نامرتبی هستند و به لوله های زیرزمینی آسیب می رسانند اما حقیقت چیست آیا واقعا این درختان ارزش کاشتن ندارند آیا این درختان برای باغ مضر هستند یا اشتباه از آن اشخاص است در اینجا میخواهیم  مشخصات و ویژگی‌های این درختان بپردازیم .

حقیقت اینجاست که با وجود اینکه می‌دانیم درختان خانواده بید ریشه دوان هایی فوق العاده قوی هستند و احتمال اینکه لوله های زیرزمینی شما آسیب برسانند وجود دارد ولی با وجود این  مشکل این  درختان ارزش و کاشتن دارند به دلیل زیبای خاصی که باغ می‌دهند

درختان بید مجنون از دیرباز به دلیل شاخه های ظریف و گریان خود که با برگهای موج دار و رنگ نقره ای زمین را لمس میکنند ، مورد توجه قرار گرفته اند. شکل آنها به یک سایبان گرد و دلپذیر شبیه می باشد. بیدهای مجنون در نزدیکی آب کاشته می شوند ، جایی که می توانند از فرسایش خاک جلوگیری کنند.

  بید مجنون با اون عظمت باشکوهش فوق العاده زیبا میکند باغ را. به نظر بنده کاشتن این درختان به دلیل سایه اندازی بسیار پهناور و زیبایی خاصی که به باغ میدهند ارزش دارد.

پس برای هر باغ و هر حیاط و دم درب کاشتن یک بید مجنون لازم و ضروری است دم درب و حیاط ۱۰۰% به سایه احتیاج دارد برای نگه داشتن و پارک کردن ماشین خود در حیاط منزل یادم در صد در صد به یک سایه بان احتیاج دارید  پس کاشتن ۱ بید مجنون  شما کمک شایانی می‌کند  تا ماشین خود را از گزند آفتاب حفظ کنید.

بنابراین در تابستان هنگامی که هوا گرم است و ما در حیاط به دنبال جای خنک و سایه میگردیم  درختی که می‌تواند به ما کمک کند و ما را از نور شدید آفتاب حفظ نماید شاید بیدمجنون باشد.

بید مجنون
درخت بید مجنون

مشخصات درخت بید مجنون

بیدمجنون رشد نسبتاً بالایی دارد و به دلیل تحمل خوبی که به شرایط آب و هوایی متفاوت دارد در طیف وسیعی گسترده است

این درخت خزان دار اکثراً در کنار جوی های آب و حتی داخل اب های روان نیز رشد خوبی دارد سالانه حدود 2.5 متر رشد کرده و ودر انتهای بلوغ به قدی حدود 15 متر میرسد.

بیدمجنون هم از نظر زیبایی و هم از نظر تاریخی قابل تاُمل است.در اوایل تاریخ تجارت و تکثیر این درخت از چین حمل و در کل اروپا و آسیا پخش می شد.

لینه از این درخت به عنوان ذکر کتاب مقدس یاد می کند و به آن نام علمی babylonica را داد و این همان درختی است که ناپلئون بعد از تبعید به جزیره سنت هلنا زیر سایه ان استراحت می کرد و بعد از مرگ نیز زیر درخت مورد علاقه خود دفن شد

برگ های این درخت در بالای تاج به رنگ  سبز روشن هستند و در پایین به رنگ سبز مایل به خاکستری می باشند برگ ها نازک و  دندانه های ریز و به طول حدود ۱۲ سانتی متر می باشد  در ابتدای بهار ظاهر می شوند گل های این درخت به شکل زرد بوده و در ابتدای بهار دیده می‌شود.

این درخت از لحاظ ارزش حیات وحش می‌تواند غذا برای خرگوش ها و پستانداران بزرگ همچون گوزن را فراهم سازد و مکان لانه سازی برای پرندگان کوچک و پستانداران کوچک میباشد.

در زبان لاتین به این درخت weeping willow می گویند به معنی بید گریان 

انواع درخت بید مجنون

  • بید یک درخت معمولی است که رشد خوبی داره اما زیبایی خاصی ندارد.
  • بید مجنون به دلیل آویزان شدن ساقه ها زیبایی خاصی دارد.
  • بید فری نیز نوعی از درختان بید است که رشد خوبی دارد رنگ تنه زرد بوده و ساقه های ان مثل موی فرفری به هم میپیچد و جلوه خوبی پیدا میکند.
  • بید مجنون اَشکی هم دقیقاً عین بید مجنون معمولی است با این تفاوت که رنگ تنه در بید مجنون اشکی زرد است.
ساقه های درخت بید مجنون اشکی
بید مجنون اشکی

کاشت درخت بید مجنون


مکانی را انتخاب کنید که آفتاب کامل تا سایه جزئی ، با خاک مرطوب ، زهکشی نیز مد نظر گرفته شود. مراقب باشید نزدیک خطوط برق یا فاضلاب زیر زمینی کاشت نکنید ، زیرا بید مجنون ریشه بسیار بلندی دارند.

کل دو برابر عرض ریشه چاله خود را حفر کنید ، اما تقریباً به همان عمق نیز بکنید. سوراخ را با خاک تا نیمه پر کنید ، سپس کمی آب در آن بریزید. پرکردن حفره با خاک را به پایان برسانید و به آرامی با پا فشار دهید تا هرگونه حباب هوا از بین برود.

درختان بید مجنون وقتی در کنار آب کاشته می شوند ، مانند حوضچه ها یا نهرها ، بسیار خوب رشد می کنند.

نهال بید مجنون 2 ساله
نهال بید مجنون دو ساله

نگهداری از بید مجنون

خاک مناسب درخت بید مجنون

بیدمجنون در خاک های اسیدی ،و قلیایی، لومی، مرطوب ،غنی ماسه‌ای، زهکشی شده، خاک رس و غیره به خوبی رشد می کند مخصوصاً اگر در نزدیکی آب باشد ولی با وجود این تحمل به خشکی هم دارد.همچنین پخش لایه ۵ سانتی از مالچ کمک می کند تا خاک رطوبت را از دست نداده به مدت زمان زیادی مرطوب باقی بماند.

آبیاری درخت بید مجنون

شما باید خاک خود را به طور منظم برای سال اول آبیاری کنید تا خاک به طور یکنواخت مرطوب شود حدود  یک بار در هفته بیدمجنون را فقط در دوره‌های خشک آبیاری کنید گر چه بید مجنون خاک مرطوب را ترجیح می‌دهد اما آنها به راحتی با خاک خشک سازگار می شوند.

کوددهی درخت بید مجنون

درخت بید مجنون زیاد به کود دهی احتیاج ندارد چون به دلیل ریشه های قوی که دارد مواد مغذی را در خاک یافته و از آنها تغذیه می کند ولی شما برای رشد بهتر می‌توانید از کود دامی یا مرغی استفاده کنید در ضمن برای کود های شیمیایی مارکی را انتخاب کنید که دارای قسمتهای مساوی مانند 10-10-10 یا 20-20-20یا یک محصول مشابه برای نتایج مطلوب باشد استفاده از کود حاوی نیتروژن باعث تولید گیاهان سرسبزتر و افزایش سرعت رشد می شود قبل از شروع فصل رشد جدید در اوایل بهار کود دهی را انجام دهید.

هرس درخت بید مجنون

نازک شدن تاج گردش هوا را افزایش می دهد اگر باد از وسط درخت رد شود و به جلوگیری از رشد بیماریها و آفات کمک می‌کند یک قاعده خوب برای هرس درخت قبل از ظهور رشد جدید و در اوایل بهار است همچنین هر شاخه ای را که با زمین برخورد میکند را کوتاه کنید و ساقه هایی که از تنه رشد کرده است را برش دهید تا شکل کلاسیک آنها حفظ شود شاخه های شکسته شاخه های مرده یا چوب های خشک شده درخت را جدا کنید تا هم از بیماری آری شود و هم زیبایی درخت از بین نرود.

بیماری و آفات بید مجنون


بیدهای گریان مستعد ابتلا به گال بید ، بیماری بید ، لوز سیاه ، قارچ ، کپک پودری ، پوسیدگی ریشه و موارد دیگر هستند. مسائل مربوط به آفات شامل شته ها ، پروانه های کولی و حفره ها است. سمپاشی هدفمند می تواند به کاهش این مشکل کمک کند.

تکثیر درخت بید مجنون

درخت بید مجنون هم از طریق ساقه جوشی و هم از طریق ریشه جوشی قابل تکثیر هستش ولی درخت هایی که از طریق ساقه جوشی رشد میکنند عمر بیشتر و مقاومت بهتری دربرابر آفات و بیماری ها دارند.

البته بید مجنون پیوندی هم موجود می باشد که بهترین گزینه است برای خرید

جوانه از تنه درخت بید مجنون
تکثیر درخت بید مجنون

خرید درخت بید مجنون

خرید درخت بید مجنون خوب و عاری از بیماری می توان گفت از اصلی ترین قدم ها در کاشت این درخت عظیم و پر شکوه است . لطفاً در هنگام خرید نهال دقت کنید.

بیدهای مجنونی که در نهالستان ما تولید شده‌اند همه دارای ضمانت بوده و به دست خود ما کاشته شده اند پس از خرید خود مطمئن باشید.

قیمت درخت بید مجنون

جهت اطلاع از قیمت نهال بیدمجنون اینجا را لمس کنید.

IMG 20200810 111741
نهالستان بیدمجنون یکساله سیتوشا

برای خرید انواع نهال و لوله کشاورزی از طریق واتساپ کلیک کنید.

برای بازدید از فروشگاه کلیک کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *